Jak oszczędzać i nie rezygnować z małych przyjemności?

paź 16, 2022 | Strefa Kobiet

Nie musisz rezygnować z drobnych przyjemności, aby oszczędzać!

Oszczędzanie większości z nas kojarzy się z dużymi ograniczeniami, długim procesem oraz rezygnacją z wygód. A przecież wcale nie musi tak być. Od oszczędzania do zwykłego skąpstwa daleka droga, aodpowiednie nastawienie i zaplanowanie wszystkiego może sprawić, że cały proces oszczędzania wcale nie będzie taki trudny. Wystarczy, że ustalisz swoje priorytety, określisz cele i zastanowisz się jakie kroki musisz postawić, aby się do nich zbliżyć. Nie muszą być one czymś wielkim. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana w trybie życia prowadząca do zaoszczędzenia niedużej kwoty w szerszej perspektywie przyniesie widoczne rezultaty. A Ty możesz wcale nie zauważyć pogorszenia jakości swojego życia. Poznaj nasze sposoby na oszczędzenie pieniędzy, bez rezygnacji z drobnych przyjemności!

Spotkania z przyjaciółmi

Wielu z nas wolne chwile najchętniej spędza ze swoimi przyjaciółmi. Lubimy odwiedzać nowe knajpy, kawiarnie, kina i bary. A każde takie wyjście wiąże się z wydatkami, na posiłek, kawę, drinka i taksówkę, którą wracamy w nocy do domu. Nie trzeba oczywiście całkowicie rezygnować z tego typu wyjść. Natomiast pamiętaj, że często chodzi przecież o to z kim spędzasz czas, a nie gdzie. Ciekawą alternatywą wieczoru w restauracji jest umówienie się z przyjaciółmi na wspólne gotowanie. Wybierzcie potrawy, które chcielibyście zrobić, podzielcie się listą zakupów, a następnie spotkajcie w domu i spędźcie miło wieczór z winem, rozmowami i wspólnym przyrządzaniem posiłku. Możecie również umówić się na grę w planszówki lub oglądanie meczu sportowego. Jesteśmy pewni, że taki sposób spędzania czasu pozwoli wam lepiej się poznać, zbliżyć się do siebie oraz zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyście na wyjście do restauracji.

Nie daj się ponieść swoim „guilty pleasure”

Posiadanie „guilty pleasure” nie jest niczym złym. Są to drobne przyjemności, których choć możemy się wstydzić, sprawiają nam zaskakująco dużo radości. Dla każdego może to być zupełnie coś innego – picie lampki wina co wieczór, kupowanie i czytanie tabloidów, zajadanie się codziennie eklerkami z pobliskiej cukierni. Czasem pomagają się nam zrelaksować, innym razem zapomnieć o codziennych troskach, a niekiedy są po prostu sposobem na spędzenie wolnego czasu. Nie ma co ukrywać, każdy z nas ich potrzebuje. Natomiast warto pamiętać, że często właśnie na takich drobiazgach tracimy miesięcznie najwięcej funduszy. Z naszej perspektywy wydanie 15 zł na kawę w kawiarni nie zrujnujeprzecież domowego budżetu. Jeśli jednak codziennie decydujemy się na tego typu „drobne wydatki”, pod koniec miesiąca zauważymy, że kumulując je tworzy się nam już całkiem spora kwota, którą równie dobrze moglibyśmy przeznaczyć na coś bardziej znaczącego lub zachować jako pieniądze na czarną godzinę. W związku z tym postaraj się wybrać jeden dzień w tygodniu, kiedy oddawać się będziesz swojemu „guilty pleasure”. Postanów sobie, że lampkę wina będziesz pić tylko w sobotę wieczór. A po kawę do kawiarni będziesz chodzić w poniedziałki przed pracą. W pozostałe dni możesz spokojnie pić kawę w domowymzaciszu lub biurze. Dzięki temu Twój komfort życia wcale nie ucierpi, Ty zaoszczędzisz pieniądze, adodatkowo drobna przyjemność stanie się dużo większą przyjemnością, której będziesz wyczekiwać.

Domowe SPA

Każda z nas potrzebuje czasem chwili na dopieszczenie samej siebie. Udajemy się wtedy często na wizytę u kosmetyczki, spędzamy weekend w SPA lub kupujemy profesjonalne kosmetyki w drogerii. I super, każdy potrzebuje czasem takiego relaksującego czasu. Oczyszcza to nasz umysł, pozwala zapomnieć choć na chwilę o troskach, zaczynamy czuć się lepiej w swoim ciele, a także jesteśmy pełni energii. Plusów jest całe mnóstwo. Jednak, żeby takie efekty osiągnąć nie musisz od razu decydować się na drogie zabiegi w SPA. Możesz wykorzystać produkty, które posiadasz w domu. Jeśli codziennie pijesz kawę z ekspresu, zamiast wyrzucać fusy, przesyp je do pojemnika, a wieczorem wykonaj z nich peeling ciała lub wymieszaj z żelem do twarzy i nałóż jako maseczka. Obiecujemy, że docenisz nie tylko przyjemną strukturę takiej maseczki, ale również (a może i przede wszystkim) jej przyjemny, kawowy zapach. Bardzo prostą do wykonania jest również maseczka do włosów z miodu, żółtka i wybranej odżywki. Tego typu domowe zabiegi nie tylko pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, ale umożliwią również wykorzystać domowe produkty, które w innym przypadku mogłyby skończyć w koszu na śmieci.

Świadome decyzje

Oszczędzenie kilku złotych na codziennych zakupach nie musi być trudne. Zakupy online pozwolą Ci nie tylko na kupienie potrzebnych rzeczy bez konieczności wychodzenia z domu, ale także na zaoszczędzenie kilku złotych, ponieważ nie jest tajemnicą, że zazwyczaj w sieci produkty dostępne są w korzystniejszych cenach. Daje to również możliwość na szybkie porównanie cen w kilku sklepach, w celu wybrania tej najodpowiedniejszej. To jednak nie wszystko. W dzisiejszym świecie życie zgodnie z naturą jest bardzo powszechne, co prowadzi do powstawania coraz więcej miejsc „eco- friendly”. Oprócz tego, że wspierają one zrównoważone życie, to bardzo często wiążą się właśnie z oszczędzaniem pieniędzy. Mamy tu na myśli m.in. aplikacje na telefon, które umożliwiają kupienie wybranych dań z restauracji lub wypieków w piekarniach, które danego dnia się nie sprzedały, w dużo niższej cenie. Dostępne są również strony internetowe, gdzie kupić można produkty z drugiej ręki. Coraz powszechniejsze są także wypożyczalnie, które oferują np. stroje wieczorowe, na wesela czy Sylwestry, które zamiast kupować, możesz w bardzo atrakcyjnej cenie wypożyczyć na jeden wieczór. Kolejny przykład, tym razem dla „moli książkowych”? Zarejestrujcie się w pobliskiej bibliotece, z której wypożyczać będziecie książki, zamiast je kupować.

Oszczędzanie często mylnie łączone jest od razu z nagłym spadkiem poziomu życia, rezygnacji z drobnych przyjemności i codziennych atrakcji. Nie musi tak być. Zacznij świadomie kontrolować swój domowy budżet, określ sobie ile pieniędzy miesięcznie chcesz i możesz przeznaczać na swoje zachcianki oraz zastanów się czy istnieje sposób na to, aby te wydatki ograniczyć, bez konieczności rezygnowania z tych przyjemności. Mamy nadzieję, że nasze sugestie pokażą Ci jak proste może być zaoszczędzenie znaczących kwot każdego miesiąca bez konieczności rezygnowania ze swojego normalnego trybu życia. Już dziś zacznij wprowadzać je w życie, a zobaczysz jak szybko zauważysz, że pieniądze z Twojego konta przestają znikać, a Ty nadal cieszyć się będziesz zbalansowanym życiem, w którym będzie miejsce (i fundusze) na spotkania z przyjaciółmi, nowe pasje oraz spełnianie swoich zachcianek.