Jak walczyć z brakiem energii w okresie jesiennym?

wrz 25, 2022 | Strefa Kobiet

Jesień nadeszła. Oznacza to pogorszenie się pogody, skrócenie się dnia, a co za tym idzie – problem ze znalezieniem energii na co dzień. Na pewno każdy z nas boryka się ze zmęczeniem w okresie jesiennym, co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Radzenie sobie z tym nie musi być jednak trudne. Wystarczą proste zmiany w codziennych nawykach, które pozwolą zwalczyć uczucie przemęczenia spowodowanego przez nadejście jesieni. Jak nie dać się jesiennej chandrze? Sprawdź nasze sposoby.

Jakość snu

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu. Co to właściwie oznacza? Warto mieć na uwadze, że przespanie 8 godzin nie jest gwarancją efektywnego snu. Równie istotne są regularne godziny zasypiania oraz wstawania. To, co robisz bezpośrednio przed snem także ma ogromny wpływ na jakość snu. Z tego względu zrezygnuj z oglądania telewizji i przeglądania telefonu przed uśnięciem, na rzecz ciekawej książki. Znajdź odpowiedni i wygodny materac, wywietrz sypialnię przed snem. Gwarantujemy, że te drobne rzeczy poprawią jakość twojego snu, a co za tym idzie sprawią, że będziesz mieć więcej energii i motywacji do działania. Aby mieć pełną kontrolę nad godzinami snu, dobrze jest mieć zawsze przy sobie zegarek, który wskaże ci porę na pójście spać. Idealnym wyborem będzie model marki Hornavan, które w swojej ofercie posiada szeroki wybór zegarków casualowych, komfortowych w użytkowaniu i idealnych na co dzień.

Aktywność fizyczna

Prawdopodobnie wysiłek fizyczny to ostatnia rzecz, o które myślisz, gdy nie masz energii. A szkoda, bo może on bardzo dużo zmienić. Nie musi być to nic wielkiego. Nawet krótki trening czy kilkunastominutowy spacer pomogą ci w pozbyciu się zmęczenia i ospałości. Jest to niezwykle istotne, szczególnie jeśli prowadzisz siedzący tryb życia lub pracujesz cały dzień przy komputerze. Dobrze jest już z samego rana wykonać kilka ćwiczeń, porozciągać się lub przejść się do parku. Dzięki temu przez cały dzień energia cię nie opuści. Postaraj się znaleźć aktywność fizyczną, którą polubisz i która nie będzie kojarzyć ci się wyłącznie z niesamowitym wysiłkiem. Pomoże ci to znaleźć motywację na jej wykonywanie, a w efekcie zyskasz nową pasję, energię i chęci do codziennego ruchu!

Zdrowe nawyki żywieniowe

W przypadku, gdy odczuwasz ciągłe przemęczenie, warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Bardzo często powodem braku energii jest źle zbilansowana dieta. Jeśli twoje codzienne posiłki są ubogie, oparte głównie na przetworzonej żywności, a do tego spożywasz je nieregularnie, możesz spodziewać się, że w twoim organizmie pojawią się niedobory witamin i minerałów. Dobrym sposobem na przejęcie kontroli nad swoją codzienną dietą jest planowanie posiłków – zarówno konkretnych dań, które dostarczą twojemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych, jak również ustalenie stałych godzin ich spożywania. W tym celu zawsze miej przy sobie zegarek, dzięki któremu nigdy nie przegapisz pory jedzenia. Zegarki Hornavan to doskonały wybór dla nowoczesnej kobiety, która ceni prostotę i uniwersalizm w modzie. Dlatego jeśli problem nieregularnego spożywania posiłków dotyczy ciebie, poszukaj zegarka, który chętnie będziesz nosić na co dzień i który pomoże ci poprawić twoje nawyki żywieniowe.

Dawka świeżego powietrza

O tej porze roku nie jest łatwo zmusić się do wyjścia na świeże powietrze. Zmienna pogoda, opady deszczu i nieprzyjemny wiatr skutecznie zniechęcają do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Radzimy jednak nie rezygnować z nich. Odpowiednia dawka świeżego powietrza jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego samopoczucia, koncentracji oraz napływu energii. Jeśli brakuje ci motywacji umów się z przyjaciółką na wspólne spacery lub ustal sobie konkretny cel wyprawy – np. zamiast do pobliskiego sklepu przejdź się na zakupy do marketu oddalonego trochę bardziej od twojego domu. Szukaj pretekstów do wyjścia na zewnątrz i poruszania się, a gwarantujemy, że odczujesz natychmiastową różnicę w ogólnym samopoczuciu.

Spadek energii w okresie jesienno-zimowym dotyka nas wszystkich. Jednak wypracowanie zdrowych nawyków pozwoli ci zachować siły, a także wprawi w dobry nastrój – którego również może brakować w pochmurny dzień. Małe zmiany w codziennym funkcjonowaniu mogą skutecznie pomóc ci zwalczyć ten problem. Dlatego zadbaj o swoje zdrowie, samopoczucie, o siebie, wprowadzając kilka z naszych pomysłów w życie, a zobaczysz, że już żaden deszcz czy chmury nie będą pochłaniać twojej energii.