Jak znaleźć czas dla siebie?

sie 31, 2022 | Strefa Kobiet

Kobieta w dzisiejszym świecie pełni wiele różnych funkcji – jest matką, szefową, żoną. Ale nawet w tym zabieganym życiu każdy powinien umieć wygospodarować trochę czasu dla siebie.. co z pewnością nie jest łatwe. A przecież znalezienie czasu na relaks jest tak ważne. Pozwala to nie tylko na zregenerowanie się organizmu i nabranie sił, ale również realizowanie pasji, wzrost produktywności i lepsze poznawanie siebie.

Na co dzień zbyt często wpadamy w wir pracy i obowiązków, które wręcz nigdy się nie kończą. Szczególnie, jeśli staramy się wypełniać każdą z naszych funkcji w 100%. I nie ma w tym niczego złego. Natomiast przeznaczanie czasu dlasiebie, na samorozwój lub na przyjemności jest równie ważny. Trzeba więc nauczyć się nie tylko odpowiednio planować swój czas, ale również dobrze ustalać priorytety… co dla wielu nie jest proste. Jeśli problem dotyczy również Ciebie to koniecznie sprawdź nasze porady jak w prosty sposób zacząć planować swoje życie codzienne tak, aby nigdy nie brakowało w nim czasu dla siebie.

PLANUJ

Planowanie to podstawowa zasada. Bardzo prosta, a często tak niedoceniana. Brak organizacji to główna przyczyna tego, czemu czas przelatuje ci między palcami. Pora coś z tym zrobić. Nie potrzeba wiele, by zacząć lepiej panować nad organizacją swojego czasu. Wystarczy, że każdego poranka pijąc kawę, weźmiesz do ręki kalendarz i na spokojnie wypiszesz to, co musisz danego dnia zrobić. Uwierz, że odhaczanie w notesie wykonanej czynności pozwala odczuć niewiarygodną satysfakcję. A dzięki temu sprawia to, że podejdziesz do każdej zaplanowanej rzeczy z dużo większą motywacją oraz wykonasz ją sprawniej. Nie zapomnij zaplanować również czasu wolnego! Robienie przerw w pracy, zabawa z dzieckiem czy wyjście na krótki spacer po południu to niezwykle ważne elementy Twojego codziennego planu.

USTAL PRIORYTETY

W trakcie planowania pomoże Ci ustalenie priorytetów – co jest dla Ciebie najważniejsze, a co może zejść na dalszy plan. I niech czas wolny nie stanie się dla Ciebie najmniej ważną rzeczą. Odpoczynek powinien znaleźć się między innymi najważniejszymi aktywnościami. W końcu przynosi korzyści nie tylko emocjonalne, ale również zdrowotne. Dlatego tym bardziej relaks traktuj jako obowiązek, a nie przywilej.

SIŁA RUTYNY

Zaplanowanie stałej rutyny sprawi, że będziesz chodzić… jak w zegarku! Dzięki temu już od pierwszych minut po wstaniu będziesz produktywna. A nie od dziś wiadomo, że rozpoczęcie dnia produktywnie motywuje do bycia aktywnym przez resztę dnia, nastraja pozytywnie i daje przysłowiowego kopa do działania. A ostatecznie sprawi to, że łatwiej będzie Ci wygospodarować więcej czasu dla siebie w ciągu dnia. Dodatkowo, jednym z elementów Twojej rutyny może być poranna medytacja, wieczorne spacery lub 15-minutowa kawa na balkonie. Takie małe przyjemności w ciągu dnia pomogą Ci oczyścić umysł, a także będą takimi momentami, które będziesz mogła spędzić sama ze sobą. A każdy takiego czasu potrzebuje.

NAUCZ SIĘ ODMAWIAĆ

Odmawianie to dla niektórych jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. A szkoda, bo może tak wiele zmienić. Natłok obowiązków może doprowadzić nie tylko do braku czasu, ale też przemęczenia, stresu, a w rezultacie problemów ze zdrowiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zwyczajnie odpuścić. Nie ma niczego złego w powiedzeniu czasem „nie”. Musisz realnie ocenić ile jesteś w stanie na siebie wziąć, a następnie korzystając z naszej wcześniej porady – ustalić priorytety i się ich trzymać. Jeśli ktoś prosi Cię o zrobienie czegoś, na co nie masz ochoty lub czasu, po prostu o tym powiedz. Dzięki temu swój dzień wypełnisz ważnymi dla siebie aktywnościami, a dodatkowo łatwiej będzie Ci znaleźć wolny czas dla siebie i swoich bliskich.

ZADBAJ O SIEBIE

Gdy już wprowadzisz to wszystko w życie, będziesz mogła wreszcie skupić się na sobie. Kobiety często mają wyrzuty sumienia, gdy przeznaczają czas dla siebie – na pójście do kosmetyczki czy na kawę w przyjaciółką. A pamiętaj, że bez tego ciężko jest wypracować harmonię w życiu. Chwila oddechu i korzystanie z życia sprawi, żebędziesz dużo szczęśliwsza, spokojniejsza i pełna energii. Pomoże w tym również wypad z koleżanką na zakupy. Modna stylizacja doda Ci pewności siebie, piękna biżuteria kobiecości, a nowy zegarek pozwoli Ci być wszędzie na czas.

W dzisiejszym świecie każdy z nas pędzi do przodu. Będąc pracującą mamą dodatkowo łatwo zatracić się w tym wyścigu. Pełnienie kilku funkcji jednocześnie, jakim jest bycie żoną, mamą i szefową może być przytłaczające. Ale nie zapominaj, że jesteś przede wszystkim kobietą. Kobietą, która również wymaga dopieszczenia, czasu dla siebie. Umiejętne zarządzanie swoim czasem jest ważną, a jednocześnie trudną sztuką do opanowania. Jeśli jednak uda Ci się to osiągnąć, zyskasz jeszcze jedną funkcję w swoim życiu. Staniesz się do tego wszystkiego…panią swojego czasu.