Pojęcie slow life stale zyskuje na popularności, choć tak naprawdę powstało już pod koniec XX wieku. Coraz częściej przewija się w codziennych rozmowach, kampaniach reklamowych, można wręcz powiedzieć, że stało się silnym trendem – zarówno w modzie, gastronomii, jak i biznesie i lifestyle’u. Na czym właściwie polega?
Jak sama nazwa wskazuje, filozofia slow life ma za zadanie walczyć z szybkim tempem życia. Ciężko jest włożyć ją w sztywne ramy czy jednoznacznie zdefiniować. Pojęcie jest bardzo szerokie i dotyczy wielu sfer życia. Można natomiast powiedzieć, że głównym celem tego stylu życia jest doprowadzenie do pełni szczęścia, do pełniejszego i prawdziwszego przeżywania nawet najprostszych momentów. Nie musisz jednak wprowadzać od razu rewolucji w całym swoim życiu. Slow life nie ma rygorystycznych zasad. Dla każdego pełne i szczęśliwe życie może oznaczać zupełnie co innego. Dla jednych może to być zerwanie z konsumpcjonizmem. Dla innych ograniczenie ilości stresu w swoim życiu. Jeszcze inni chcieliby żyć bardziej eko i w zgodzie z naturą. Często slow life idzie też w parze z minimalizmem. Chodzi tu o otaczanie się jedynie rzeczami niezbędnymi, rezygnowanie z nadmiernego kupowania produktów. Zwolennicy slow life mówią jednak, że nie chodzi im stricte o ilość posiadanych rzeczy, tylko o podejście do nich – jak je wykorzystujemy, czy je szanujemy, a w razie potrzeby naprawiamy. Nieważne ile zmian wprowadzisz do swojej codzienności i na której jej sferze skupisz się najmocniej. Najważniejsze to wsłuchać się w siebie, własne potrzeby oraz starać się po prostu żyć intensywniej i w sposób bardziej przemyślany.
Jeśli nadal nie za bardzo wiesz od czego zacząć wprowadzać filozofię slow life do swojego życia, sprawdź nasze porady!
- Wyznacz cele
Zawsze dobrze jest mieć wybrane cele, do których się dąży. I pamiętaj, że nie musi to być nic wielkiego. Lepiej określić sobie kilka mniejszych celów, niż jeden duży, który ciężko będzie Ci osiągnąć. W ten sposób tylko rozczarujesz się i zniechęcisz do dalszego działania. Pamiętaj też, że filozofia slow life dotyczyć może tak naprawdę każdego aspektu Twojego życia – garderoby, życia zawodowego, odżywiania się, sposobu spędzania wolnego czasu. Nie musisz wprowadzać zmian w każdym z nich. Zastanów się na czym zależy Ci w tym momencie najbardziej oraz które z celów będą realne do osiągnięcia. Określenie konkretnych celów pomoże Ci zaplanować działania tak, by z każdym krokiem przybliżać Cię do nich. W dodatku, gdy już uda Ci się je osiągnąć, satysfakcja, którą poczujesz sprawi, że będziesz chcieć więcej i więcej.
- Znajdź równowagę między pracą, a życiem prywatnym
Praca jest ważna. Co do tego nie ma wątpliwości. Ciężko wyobrazić sobie osiąganie celów i życie w spokoju oraz szczęściu bez pracy i pieniędzy. Potraktuj je natomiast jako narzędzie, a nie główny życiowy cel. Pieniądze same w sobie szczęścia Ci nie dadzą. Dopiero to, co z nimi zrobisz pozwoli Ci to szczęście osiągać. Dlatego pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest próba znalezienia harmonii w życiu, tak aby znalazło się w nim miejsce również na przyjemności, odpoczynek i chwila dla naszych bliskich. I nie chodzi tu o to, aby pracować mniej czy wolniej. Tylko mądrzej. Nie bój się podzlecać innym zadania, wygospodaruj w ciągu dnia przerwy na odstresowanie się. Dzięki temu będziesz bardziej produktywny, szybciej wykonasz swoje zadania, a tym samym – znajdziesz więcej czasu na pasje, relaks i spełnianie się.
- Oczyść swoje otoczenie
Dobrze jest raz na jakiś czas przeprowadzić gruntowne porządki w swoim otoczeniu, przejrzeć wszystkie rzeczy, które posiadasz i pozbyć się tego, co nie jest Ci potrzebne. Często stajemy się niewolnikami przedmiotów, a to może powodować w nas frustrację i uczucie przytłoczenia. Kupuj rzeczy, które posłużą Ci latami. Chodzi o wprowadzenie wcześniej wspomnianego minimalizmu do swojego życia. Postaw na jakość, a nie ilość – to hasło towarzyszące filozofii slow life.
- Żyj w zgodzie z naturą
Dotyczy to zarówno przebywania w otoczeniu natury, napawania się jej pięknem, jak również starania się żyć zero waste. Spędzaj jak najwięcej czasu na łonie natury, co pomoże Ci choć na chwilę odizolować się od negatywnych emocji, szybkiego tempa życia i stresu. Ważnym elementem życia w stylu slow jest także ograniczanie marnowania żywności, naprawianie zamiast wyrzucania oraz kupowanie ekologicznych produktów ze sprawdzonego źródła. Celebruj jedzenie, naucz się czerpać przyjemność z dobierania wysokiej jakości składników, gotowania oraz spożywania posiłków. Postaraj się również przy tym wybierać jak najmniej przetworzone produkty i wykorzystuj opakowania wielokrotnego użytku.
- Żyj tu i teraz
To kolejna mantra powtarzana przez zwolenników slow life’u. Slow life to również skupienie się na teraźniejszości, czerpanie z niej jak najwięcej, bycie obecnym. Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje urlopu, wakacji, świąt, podczas gdy codzienność przelatuje im między palcami. A przecież drobne, codzienne przyjemności również mogą być czymś, co da nam wytchnienie, sprawią, że na naszej twarzy pojawi się uśmiech. Żyjmy teraźniejszością, nie przyszłością. Spróbuj dostrzec piękno w porannym słońcu czy chrupiącym croissancie z pobliskiej piekarni, a zapewniamy, że od razu poczujesz się lepiej.
- Wellness
Najważniejsze w slow life to życie w zgodzie z samym sobą. Dlatego tak ważne jest to, aby nauczyć się stawiać granice i skupić się na swoim zdrowiu psychicznym. Zastanów się co dla Ciebie jest najważniejsze, czego Ci brakuje w życiu lub co chcesz wyeliminować. Naucz się mówić „nie”, ustal swoje priorytety i trzymaj się ich. Znajdź nowe hobby, które choć na chwilę wyrwie Cię z szarej codzienności. Oderwij się na chwilę od wszelkich bodźców z zewnątrz i wsłuchaj się w samego siebie. Tylko tak uda Ci się osiągnąć pełną harmonię w życiu.
Życie w stylu slow life jest dużo prostsze, niż się może wydawać. Głównie z tego powodu, że możesz je interpretować na własny sposób i dostosować do własnych potrzeb. Już dziś zacznij wprowadzać drobne zmiany w swoim codziennym życiu, które dadzą Ci poczucie spokoju, spełnienia i przede wszystkim szczęścia. Jesteśmy pewni, że nie pożałujesz.